Stomatologia

Współpraca między stomatologiem a technikiem dentystycznym

Choć usługi stomatologiczne są w dzisiejszych czasach znacznie bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, mało kto tak naprawdę w pełni zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa współpraca między osobami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie różne stanowiska, które jednak na pewnych płaszczyznach się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się rozpoznaniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, określa zakres niezbędnych prac oraz charakterystykę protezy, którą trzeba wykonać, aby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, bardzo często poparte materiałem zdjęciowym, otrzymuje później pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem technika dentystycznego jest wykonanie protezy na podstawie dokumentacji, wskazówek dentysty oraz własnej inwencji. Bardzo często stomatolog włocławek (http://stomatolog-pacholec.com.pl) i protetyk kontaktują się ze sobą, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które w pełni sprosta potrzebom pacjenta. Mogą wspólnie zdecydować o wyborze tworzywa oraz dokładnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za przygotowanie swoistego rodzaju filarów, na których będzie należycie funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a technikiem dentystycznym nie zawsze jest jednak bezpośrednia, więc istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najbardziej obszernych wymagań odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy współpraca będzie najbardziej skuteczna i efektywna.