Zdrowie

W czym należy przechowywać kosmetyki?

Kupując kremy czy inne kosmetyki, zazwyczaj kierujemy się poza składem produktu – wyglądem opakowania. Na pewno słoiki kosmetyczne muszą przyciągać wzrok i być ładnie wykonane. Ale czy tylko? Czym jeszcze muszą się charakteryzować? Nie zapominajmy, że kosmetyki mają styczność z naszą skórą, a więc nie mogą do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Coraz częściej kobiety chcą wykonywać kosmetyki we własnym zakresie, w domu. W tym przypadku także warto zwrócić uwagę na pojemniki w jakich będą one przechowywane. Istotne, żeby te opakowania były szczelne i przeciwdziałały wietrzeniu produktu, dlatego trzeba szukać takich, które mają właściwe certyfikaty i są dopuszczone do przechowywania substancji kosmetycznych. Mogą to być zarówno pojemniki szklane, jak i z plastiku. Na rynku znajdują się również pojemniki w całości nadające się do recyclingu, które są przyjazne dla środowiska. 

Własnoręcznie robione kosmetyki – w czym powinny być przechowywane? 

O ile w przypadku gotowych kosmetyków wytwórca troszczy się o ich odpowiednie zabezpieczenie, o tyle kosmetyki robione w domu także powinny mieć właściwe opakowania. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie własnoręcznie robione kremy są wrażliwe na działanie promieni słonecznych, a także wilgoci. Dlatego odpowiednie słoiki powinny być dobrze zamykane a także bezpieczne dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki produkowane w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Często osoba, która je wytwarza nie używa żadnych konserwantów przeciwdziałających temu procesowi. Wybierając właściwe opakowania warto zwrócić również uwagę na to, żeby były trwałe i dobrze zabezpieczały kosmetyk podczas transportu. Poszukując dobrych słoików trzeba też wziąć pod uwagę, aby zamknięcie było odpowiednie i przeciwdziałało niekontrolowanemu otwarciu się pojemnika w transporcie. Z tego właśnie powodu dobrze jest postawić na pojemniki specjalnie przystosowane do trzymania kosmetyków. Jednakże na rynku dostępne są zarówno plastikowe, jak i szklane słoiki. Jakie będą lepsze? A może wybrać jednak tubki?

Które opakowania kosmetyczne lepiej wybrać – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby pojemniki kosmetyczne wykonywane były przez wyszkolony personel będący świadomy specyfiki. Substancje stosowane do wyprodukowania pojemnika pod żadnym pozorem nie mogą wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie się w nim znajdował. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe najlepiej się sprawdzą w przypadku gęstych kosmetyków. Duże wieczko słoika znacznie ułatwi dostęp do kosmetyku. Takie opakowania wyróżniają się większą odpornością na pęknięcia. Pojemniki zrobione z plastiku ponadto charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można znaleźć różne typy tego rodzaju opakowań, również takie, które pięknie wyeksponują krem. Istotne jest, aby odpowiednio wybrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kosmetyków bardzo wrażliwych na działanie światła słonecznego można wybrać słoiki zrobione z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe pojemniczki najlepiej się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych na co dzień, oraz takich, które często transportujemy. 

Gdzie najlepiej kupować słoiki do kosmetyków? 

Szukając właściwych słoików na nasze kremy najlepiej udać się do specjalistycznych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiały wykorzystane do ich wytworzenia będą z właściwego źródła i doskonałej jakości. Co więcej takie słoiki muszą posiadać właściwe certyfikaty, które gwarantują, że związki w nich użyte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy także wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez używanie materiałów podlegających recyclingowi. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonywane w domu warto kupić opakowania, które posłużą nam wielokrotnie, a po zużyciu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak duży wybór różnych opakowań, że z na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki sprzedawane są w wielu rozmiarach od takich naprawdę niewielkich, przeznaczonych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania balsamów. Jeśli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kosmetyku znajdziemy także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu opakowania doskonale sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy zabierać ze sobą dużego opakowania, a tylko porcję potrzebną na kilka dni.