Zdrowie

Tajniki stomatologii estetycznej – co warto wiedzieć odnośnie implantów stomatologicznych

Stomatologia estetyczna to wyjątkowo sprawnie rozwijająca się obecnie dziedzina medycyny. Jej podstawowym celem jest poprawienie wyglądu zębów i przywrócenie zdrowego, pięknego uśmiechu. W gabinetach bardzo często stosowane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można zrekonstruować utracone uzębienie. O czym warto wiedzieć przed wstawieniem implantów zębowych?

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Dental House, specjalizującym się w implantologii.

Implanty stomatologiczne – kilka słów wstępu

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się na miejscu dawnego korzenia. Implant pozwala na późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Najważniejszym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze przymocowanie korony protetycznej.

Komu polecany jest zabieg wszczepienia implantu?

Implanty zębowe polecane są osobom, które wskutek różnych czynników utraciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęściej spotykanych przyczyn zalicza się zaawansowane uszkodzenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na wszczepienie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży i pacjenci, u których wciąż rozwijają się kości szczęki. Również pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć wszczepionego implantu.

Jak wygląda założenie implantów stomatologicznych?

Pierwszym krokiem do wszczepienia implantów stomatologicznych jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbędzie się wywiad oraz zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie czaszki. Specjalista decyduje czy założenie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg zwykle nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wstawieniu implantu zębowego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe parę godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty zębowe można podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Znacznie popularniejsza jest opcja dwufazowa. Ich montaż można podzielić na dwa etapy: na początku zakłada się śrubę, a następnie po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. Niekiedy specjaliści wybierają jednofazowe implanty, które pozwalają znacznie skrócić czas oczekiwania na wstawienie korony protetycznej. Podczas zabiegu od razu zakładana jest śruba wraz z koroną.