Zdrowie

Stomatolog – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Żeby dostać się do dentysty w ramach NFZ nie potrzebujemy skierowania, jednak często wiąże się to z koniecznością długiego czekania na wizytę lub brakiem możliwości wykonania zabiegu, jaki jest nam potrzebny. Zazwyczaj jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u dentysty, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i zastanawiamy się wówczas jakie są koszty poszczególnych usług u stomatologa w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Zorientujmy się więc na to co może nam zaproponować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi przeprowadza stomatolog współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może przeprowadzić stomatolog w ramach NFZ?

Nie od dziś wiadomo, że usługi stomatologów w ramach NFZ różnią się trochę od tego, co zaproponuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że NFZ nie zapewnia nam wszystkiego. Do dentysty w ramach NFZ udać możemy się bez skierowania, ale musimy mieć na uwadze to, że kontrolne badanie lekarskie dentysta będzie mógł zrobić nam tylko 3 razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne tylko 2 razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w ramach NFZ dentysta może wykonać tylko raz na rok. O ile w przypadku płatnej wizyty u dentysty w Gryfinie otrzymamy możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli leczenia potrzebować będzie leżąca z tyłu szóstka albo siódemka – koniecznie musimy wybrać się do prywatnego lekarza. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – wówczas kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Idąc na zabieg na NFZ nie często możemy liczyć na bezpłatne znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – dentysta robiący zabieg za darmo może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za niepaństwową wizytę w gabinecie dentystycznym?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co proponuje nam NFZ, albo nie mamy możliwości wykonać zabiegu za darmo, ponieważ nie jest on robiony w gabinetach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle istotnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a co więcej możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic nieprzyjemniejszego niż ból zęba w czasie posiłku albo dyskomfort w trakcie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Niestety wizyty stomatologiczne w prywatnych placówkach nie są zbyt tanie, a w zwłaszcza może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkowicie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Należy tu również podkreślić, że w przeciwieństwie do gabinetów wykonujących usługi na fundusz, w prywatnych klinikach używana jest plomba światłoutwardzalna lub chemoutwardzalna, które posiadają znacznie lepsze parametry i formę, niż plomby srebrne. Za znieczulenie do zabiegów przeważnie zapłacimy 20-30 zł więcej, a za usunięcie kamienia nazębnego stomatolog może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Bezdyskusyjnie najdroższy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, wymagającego leczenia, sposobu leczenia, ilości wymaganych wizyt i wielu innych kwestii, cena może wahać się między 200 do 600 zł za jeden ząb. Jest wysoka kwota, ale zazwyczaj nie mamy wyjścia, gdyż w ramach NFZ stomatolog może nam wyleczyć jedynie siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Jeśli wymagane będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiego zabiegu w państwowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są główne różnice między dentystą na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych usług. Stomatolog, który wykonuje usługi na NFZ nie może sam zadecydować o sposobie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone procedury. Na przykład w kwestii wykorzystywanych plomb, będzie to tylko plomba srebrna, gdyż NFZ nie udostępnia tych światło lub chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest w przypadku ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent pragnie kiedyś zdecydować się na leczenie implantologiczne, to stomatolog w trakcie usuwania zęba musi przystosować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i lekarz nie może tego zrobić.

W sytuacji leczenia na fundusz przytrafiają się również kłopoty z leczeniem części zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia zębów tylnych, należy pójść się do prywatnego gabinetu. Podobna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. NFZ to refunduje ale tylko dla minimum 6 zębów. Jeśli pacjent potrzebuje uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to musi za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Stomatolog zatrudniony w prywatnej klinice oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Własciwym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Takiego leczenia w gabinetach na NFZ nie ujrzymy. Podobnie jest podczas uzupełniania znacznych ubytków. Najlepszym wyjściem jest wykorzystanie uzupełnień permanentnych, np. z ceramiki, a to możliwe jest jedynie w prywatnych placówkach.

Można także bez ograniczeń korzystać ze znieczulenia do zabiegów, kiedy to w bezpłatnych gabinetach otrzymamy je jedynie przy wybranych zabiegach. Dentyści wykonywać nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich uzębienia – na NFZ przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Podobnie wygląda sytuacja przy zdejmowaniu kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Jak widać różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie jedynie czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to też jakością świadczonych zabiegów i szeroko rozumianymi metodami leczenia. Jedynie w przypadku dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic przy leczeniu w ramach funduszu i prywatnie. Szkoda, że na stomatologię NFZ przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Przede wszystkim dlatego usługi oferowane przez dentystów w darmowych placówkach nie są najlepsze i wykorzystywane są materiały, których prywatni lekarze od lat nie używali. Posiadanie zdrowych zębów jest jednak bardzo ważną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasem wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. Nie od dziś wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.