Turystyka

Spływ kajakowy Krutynią – niesamowita przygoda

Ostatnimi czasy spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich grupy przyjaciół, wieloosobowe rodziny, ale też starsze małżeństwa. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki różnorodności rzek w Polsce każdy może znaleźć coś na miarę swoich potrzeb. Dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za doskonały szlak dla początkujących. Co należy mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, dlaczego jest ona tak popularna oraz jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a także Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i obecnie stała się niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać niemal wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie tym samym korytem. Co też ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest zdecydowanie głębsza niż inne rzeki w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy również momenty, kiedy woda sięga do kostek.

Jak wygląda spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za możliwie najciekawszy szlak do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niesamowicie ciekawy i różnorodny. Spływając rzeką przebijamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, z czego 60 km to woda bez nurtu. Podczas spływu dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością zobaczenie na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika lub orła przedniego. Zazwyczaj spotykane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane “krwawe plamy”. Na brzegach rzeki dostrzec można dęby a także wysokie sosny. Szlak prowadzi przez wiele małych jezior połączonych niedługimi strugami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy zacząć można w różnych miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak dopłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Dla kogo jest spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni jest dosyć łatwy. Mogą nim spokojnie płynąć początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt kilometrów szlaku jest po jeziorach. Spływ Krutynią jest polecany dla dzieci i młodzieży. Ciekawa natura, którą ujrzymy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore ilości osób. Dzięki dużej ilości miejsc do wypożyczenia kajaków tuż obok rzeki, to jest on idealny dla dużych wycieczek, ale też dla rodzin. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć tylko jego fragment, ale można też przepłynąć go podczas weekendowej wycieczki na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co 13 km spotkamy stanice wodne, gdzie można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • zamówić jedzenie, lub rozpalić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą przygodą dla każdego i nie musi trwać jeden dzień.