Zdrowie

Ścieżka kariery stomatologa – jak zostać dentystą?

Zawód dentysty jest fachem nie tylko złożonym, ale i niezwykle odpowiedzialnym. W związku z tym nie zaskoczy nikogo fakt, że ścieżka, która czyni studenta fachowcem jest bardzo długa, a często i pełna wybojów. Staramy się dziś wytłumaczyć, co trzeba zrobić oraz jakiego rodzaju studia ukończyć, aby móc pracować w tym wymagającym, lecz nad wyraz satysfakcjonującym fachu, jakim jest dentysta. Bytom, Gdańsk oraz inne większe lub mniejsze miasta to doskonałe miejsca aby rozwijać się w tej branży, zaliczyć studia oraz uzyskać pierwsze doświadczenia zawodowe. 

Jakie studia trzeba ukończyć, aby zostać dentystą?

Nie ma innej drogi w celu uzyskania miana dentysty, niż zaliczenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dobrze jest mieć świadomość, że mówimy tutaj o jednolitych studiach magisterskich. Ponadto każdy student, który podejmie się nauki na tym kierunku, stoi przed decyzją odnośnie swojej specjalizacji. Tych jest parę i zależą oczywiście od konkretnej uczelni. Przyszły stomatolog może zdecydować się na przykład na specjalizację dotyczącą stomatologii dziecięcej lub chirurgii szczękowej. Studia dentystyczne są bardzo wymagające, ale od wielu lat nieprzerwanie mogą szczycić się wielkim powodzeniem wśród najbardziej zdolnych i ambitnych młodych ludzi. 

Co trzeba zrobić po studiach, aby zostać stomatologiem?

Ukończenie studiów to jednak nie wszystko, aby zostać dentystą. Po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym przyszły stomatolog powinien zaliczyć roczny podyplomowy staż, a po jego zakończeniu zaliczyć egzamin państwowy, który jest bardzo trudny, skomplikowany i wymagający obszernej wiedzy, jak również umiejętności praktycznych nabytych w trakcie uprzednio wspomnianego stażu. Warto odnotować, że uprzednio przytoczony staż jest w całości płatny i odbywa się w jednej z zaleconych placówek medycznych.

Podsumowując, ścieżka do zostania dentystą jest naprawdę długa i wyboista, ale dzięki temu możemy na co dzień korzystać z usług fachowców, którzy świetnie znają się na leczeniu zębów i posiadają niezwykle szeroką wiedzę i kompetencje. Dziś jakiekolwiek schorzenia zębów oraz jamy ustnej nie są przeszkodą dla doświadczonego, kompetentnego lekarza stomatologa.

Źródło informacji: http://www.eskulap-stomatologia.pl/ z Bytomia