Zdrowie

Okulista, optyk, optometrysta – czy wiesz czym różnią się te specjlizacje?

Coraz częściej w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Specjaliści oceniają, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale także młodych. Dlatego jeśli przypuszczamy, że mamy wadę wzroku, powinniśmy pójść do właściwego specjalisty. Zrobi on stosowne badania, postawi diagnozę i dopasuje skuteczne leczenie, czy okulary. Prawie każdy wie czym zajmuje się okulista. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy należy się do nich skierować? Ich głównym zadaniem jest troska o dobrą jakość wzroku. Trzeba dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od problemu. Czym dokładnie się zajmują?

Kiedy niezbędna jest wizyta u okulisty? 

Niewątpliwie każdy wie jaka jest specjalizacja okulisty – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami warto od razu się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a później dobierze leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wydać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w sytuacji słabego widzenia, ale także przy każdej dolegliwości w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Bez wątpienia dolegliwości w obrębie oczu można leczyć także w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam specjaliści najczęściej robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistów znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z pomocy lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także prywatnie.

Optometrysta – kiedy warto się do niego udać?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby otrzymać uprawnienia zawodowe w tej dziedzinie trzeba skończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najistotniejszych zadań optometrysty należy przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań diagnostycznych mających na celu ocenę zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
  • diagnoza nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie ochrony narządu wzroku, oraz dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dopasowanie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Nie można zapominać, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualne schorzenie wychodzi poza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do okulisty.

Jaki jest zakres obowiązków optyka? 

O ile o zawodzie optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wypisze nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Odpowiada on za dopasowanie odpowiednich okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Warto wspomnieć, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugi zawód w zakresie optometrii. W celu dopasowania odpowiednich okularów można udać się do doświadczonego specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy. 

Jakie są inne specjalizacje zajmujące się badaniem wzroku? 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest także kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty zajmuje się wadami refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód trzeba skończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj tyflopedagodzy pracujący z osobami niewidzącymi rozszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji w przestrzeni. Wzrok jest niezwykle ważny w życiu codziennym, z tej przyczyny warto o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości trzeba od razu pójść po poradę do specjalisty, który będzie umiał dobrać właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Zwłaszcza osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne powinny badać wzrok. Specjalista sprawdzi, czy szkła są dobrze dobrane i czy spełniają swoje zadanie.Czasami dane szkła nie służą poprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.