Zdrowie

Narzędzia pracy dentysty – co jest potrzebne w każdym gabinecie?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest sporo dziwnych akcesoriów, których używa dentysta. Musi on dogłębnie widzieć co stało się z naszymi zębami i z dużą starannością dotrzeć do miejsc, w których niezbędna jest ingerencja. Sporo narzędzi stomatologicznych dentyści kupują w sklepach stomatologicznych online i obowiązkowo dezynfekują lub sterylizują je przed zastosowaniem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Artykuł został opracowany na podstawie strony Megadenta – sklep stomatologiczny.

Jakie są rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na kilka rodzajów. Na początku należałoby przytoczyć przyrządy diagnostyczne, które są wykorzystywane w trakcie niemal każdej wizyty u lekarza stomatologa. Następna kategoria to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do likwidowania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych stosowane będą przyrządy endodontyczne, a w trakcie kuracji dziąseł narzędzia do periodontologii.

Poza tym w każdym gabinecie stomatologicznym znajdziemy przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Prawdopodobnie każdy wie, że dentyści przeważnie wyrywają zęby, a do tego konieczne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeżeli natomiast planujemy implant to potrzebny będzie zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Fundamentalnym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą można skontrolować stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, narzędzie to stosuje się przy opukiwaniu szkliwa do sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy takie sierpowe, prostokątne a także rozwartokątne.

Następnym niezmiernie istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są głęboko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Na dodatek przy jego pomocy lekarz ma możliwość skierowania snopu światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W zestawie narzędzi diagnostycznych będzie także pęseta stomatologiczna. Pozwala ona na precyzyjne trzymanie niewielkich elementów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne wykonane jest ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze są jednym z bazowych narzędzi ekstrakcyjnych i są używane podczas wyciągania korzeni, które zostały w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest wyrywanie zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tak zwane dzioby, które mają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Następnym nielubianym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu lekarze stomatologii mogą leczyć próchnicę, więc są w każdym gabinecie. Możemy wyszczególnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe zazwyczaj używane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są wykorzystywane w trakcie cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle wszechstronne i mogą być stosowane zarówno do szlifowania powierzchni szorstkich, jak i podczas pracy z wytrzymałymi materiałami. 

Profesjonalny lekarz bardzo rzetelnie dobiera materiały oraz narzędzia wykorzystywane do leczenia. Wszystkie potrzebne narzędzia można nabyć w sklepie stomatologicznym online więc nie trzeba się martwić o ich osiągalność.