Edukacja

Język angielski w przedszkolu – jak wygląda nauka?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Spotkać można dużo metod nauki i inne będą użyte dla dorosłych ludzi, a inne dla kilkulatków. U przedszkolaków bardzo często wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu nauka sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw po angielsku, dzięki czemu jest doskonała zarówno dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem też jest często spotykana w przedszkolach, dlatego że związana jest z reakcją motoryczną dziecka. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które znają już trochę język i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod na naukę języka angielskiego w przypadku przedszkoli niepublicznych jest immersja. Jest ona tak często widziana i ma wielu zwolenników, ponieważ uczy dzieci języka angielskiego, bez tłumaczenia tego na język ojczysty. Co za tym idzie, przedszkolaki zdobywają umiejętności językowe podświadomie, w podobny sposób jak swój pierwszy język. Tym sposobem angielskiego przeważnie uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie zatrudniani są native speakerzy. Dzieci używają języka angielskiego w prawdziwych scenkach – w trakcie gier, posiłków albo spacerów. Daje to wspaniałe rezultaty i sprawia, że maluchy nie stresują się przy stosowania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu użyli, jak to dzieje się u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im mniejsze, tym łatwiej uczą się języka. Przy większych dzieciach ciężej jest wykorzystać część z wymienionych sposobów, na przykład tak bardzo lubianą immersję. Maluchy niesamowicie szybko łapią nowe słówka i łatwe zwroty. Rewelacyjnie również sprawdza się u nich nauka z wykorzystaniem zabawy, co niekoniecznie będzie odpowiednim sposobem przy uczniach wyższych klas szkół podstawowych. Powinno się mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to małe dzieci nie potrafią się skoncentrować na długo i lepiej nie angażować ich w kilka godzin lekcji od razu. Lubią naśladować innych, więc świetnie zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się poprzez sytuacje, które stymulują zmysły. To właśnie dlatego najlepiej jest poprowadzić naukę metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz uczyć się rymowanek, czy też śpiewać piosenki. 
Niezmiernie istotne jest znalezienie właściwego przedszkola angielskiego, gdzie nauczyciele będą wiedzieli jak uczyć takie przedszkolaki. Oczekiwania na pewno spełni przedszkole angielskie w Łomiankach.