Zdrowie

Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Przez wzgląd na nadmiar otrzymywanych z różnorakich źródeł informacji nasze układy nerwowe są coraz mocniej  narażone na uszkodzenia. Przyszło nam żyć w środowisku informacyjnym, gdzie część informacji tak naprawdę jest zbędna. Do tego dochodzą inne czynniki, które skutkują tym, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle nerwowe(ym). Także wśród najmłodszych. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają przypadłościami nerwowymi. By efektywnie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można odwiedzić neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Misją neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i zareagowanie w należyty sposób na wszelkiego rodzaju neurologiczne nieprawidłowości pojawiające się u naszych dzieci. Wykrycie zaburzenia w wieku młodzieńczym powodują wzrost szans(ę) na właściwy(e) dojrzewanie młodego człowieka. Sąszansę(ą) na pełne zaleczenie choroby.

Schorzeń, które wchodzą w skład spektrum zainteresowań neurologa dziecięcego jest cała masa. Jest to np. ADHD, epilepsje, różnego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Także, kiedy dziecko sprawia kłopoty w środowisku rówieśniczym, warto by zbadał(ć) go neurolog. Oprócz leczenia(em) i profilaktyki(ą) zaburzeń rutynowych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po urazach, wypadkach, z wadami wrodzonymi – od tych najbardziej poważnych do tych mniej rzutujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej występujące zaburzenia nerwowe u młodych ludzi

Do najczęściej występujących schorzeń o charakterze nerwowym u dzieci zalicza się głównie nadpobudliwość i epilepsje. Co je charakteryzuje i jak sobie z nimi radzić?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem koncentracji określa się powszechnie znanym skrótem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak i otoczenia. Zwykle, przez nieświadomych kolegów lub pedagogów, nazywane jest jako źle wychowane. Do objawów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. problemy ze snem, agresję, brak koncentracji, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), należy udać się z pociechą na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Znacząca jest także bliska wymiana informacji lekarza z opiekunami i nauczycielami. W wyjątkowych przypadkach warto rozważyć indywidualny tok nauczania dla dziecka. Kompetentne podejście do tematu pozwala na złagodzenie dolegliwości i widoczną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często diagnozowanym u dzieci schorzeniem natury neurologicznej(ym) są ataki padaczki. Ataki padaczki u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie przyczyny. W celu zdiagnozowania(ć) jednostki chorobowej lekarz podejmuje rozmowę z opiekunami i przeprowadza szereg kompleksowych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu choroby, neurolog dziecięcy zaleca konieczne, dopasowane do potrzeb dziecka medykamenty. Wskazane są wtedy także regularne kontrole i obserwacja malucha. Praiwdłowo pokierowana(e) terapia daje duże nadzieje na osłabienie objawów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku podejrzenia dolegliwości neurologicznych u dziecka, rodzic powinien jak najszybciej zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest by wziąć z sobą na ową(e) wizytę całej dokumentacji medycznej, jak również książeczki zdrowia dziecka. W przypadku gdy w przeszłości mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, trzeba zaprezentować także rezultaty tychże badań.

Gdzie szukać dobrego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem warto poszukać w sieci wiadomości na temat lekarzy(ach). Można spotkać tam informacje na temat tego w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i inne miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby lekarzy, nieco gorzej może być w mniejszych miastach. Tutaj z pomocną dłonią przychodzi internet.