Księgowość

Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Bardzo często prowadzi dodatkowo bazę danych kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań dobrego biura rachunkowego należy też robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa wielokrotnie wolą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi samemu. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

W internecie zaobserwujemy niesamowicie dużo biur księgowych. Będą to zarówno nieduże rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Z pewnością niełatwo jest zdecydować się na , która będzie odpowiadać każdemu.

Warto prześledzić, czy firma, której chcesz powierzyć całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe oferują określonego specjalistę, którego obowiązkiem jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego doradcy i posiada on wszystkie informacje o Tobie zawsze pod ręką. Korzystniejsze cenowo biura wielokrotnie nie dają takich możliwości i z reguły, kiedy potrzebujesz się czegoś dowiedzieć musisz zadzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy doradca odnajdzie dane na temat Twojej firmy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

W szczególności opłaca się nawiązać współpracę z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to niesamowita oszczędność czasu. Kierując firmą niejednokrotnie lepiej jest poświęcić go na przyciąganie nowych kontrahentów, i lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby należycie prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za błędy. Jeśli oddasz błędny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, albo, co gorsza, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za popełnione błędy.