Zdrowie

Ile razy w roku trzeba chodzić do dentysty?

Nawet bardzo rzetelna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwijania się chorób. Wobec tego tak kluczowe są systematyczne przeglądy profilaktyczne, które pozwalają dochować zdrowie jamy ustnej i odpowiednio wcześnie rozpoznać potencjalne nieprawidłowości.
Przyjęto, iż przeciętna osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu dentystycznego przynajmniej raz na pół roku.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu wykona precyzyjną kontrolę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia oraz otaczającego je przyzębia. Poprzez to można wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany i w razie konieczności podjąć właściwe środki. Jeżeli zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie będzie wielce uproszczone, a w niektórych wypadkach może uda się je ominąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest dodatkowo połączyć z fachową higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów niepokojące osady, oszczędzając wielu problemów w przyszłości.
Gabinet dentystyczny częściej powinny odwiedzać panie w stanie błogosławionym ,a także dzieci – te dwie grupy są w szczególności narażone na próchnicę, wobec tego w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie powtarzanie wizyt co 3 miesiące

Co może powodować pomijanie wizyt?

Pierwsze objawy kłopotów z zębami są przeważnie nie do wychwycenia w domowych warunkach. Zmiany bywają niezauważalne, nie powodują dyskomfortu i innych przykrych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, nagminnie umiejscawiają się na styku zębów. Wówczas wizyty kontrolnej, po precyzyjnym oczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie określić etap zaawansowania schorzenia.

Przeważnie przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż są w stanie świadczyć o grożnym i tak powszechnym problemie. Nieleczone bądź wykryte w bardzo zaawansowanym stopniu ubytki, mogą prowadzić do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a także jego utraty.

Należy wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz kultywować motto: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u stomatologa oraz profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko pojawienia się poważnych przypadłości jamy ustnej.
Dokładna higiena jamy ustnej w znacznym stopniu spowolni odkładanie kamienia i namnażanie się bakterii.

Natomiast niewystarczająco częste kontrole u stomatologa, a także czekanie na ostatnią chwilę z umówieniem się na wizytę, gdy powstają już problemy, mogą doprowadzić do groźnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli odkryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie doprowadzić do rozwoju chorób.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów jest bezbolesne, szybkie oraz niekłopotliwe.

Jak wygląda przegląd jamy ustnej u stomatologa?

Jakiekolwiek badanie stomatolog powinien zacząć od konwersacji z pacjentem, czyli tzw. wywiadu medycznego odnośnie ogólnego stanu zdrowia a także jego potencjalnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Profilaktyczne badanie to w zasadzie wizualna i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, ust, policzków oraz kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie stomatolog jest w stanie dostrzec nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Jest to łatwiejsze, jeżeli wcześniej zostanie wykonane precyzyjne oczyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego ponad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne ubytki. W związku z tym scalling a także piaskowanie u stomatologa zaleca się wykonywać wraz z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, przynajmniej raz na pół roku.