Zdrowie

Ile kosztuje zrobienie rezonansu magnetycznego?

Obecnie postęp w nowej technologii zauważalny jest szczególnie w medycynie. Tworzone są coraz lepsze narzędzia do diagnostyki, umożliwiające medykom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest z pewnością MRI. Jest to badanie bezpieczne dla chorego, bezinwazyjne. Pozwala dokładne pokazanie niemalże całego ludzkiego ciała. Jest możliwość wykonania go w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także prywatnie. Jaka jest cena takiej diagnostyki? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym należy się zapoznać. Rezonans magnetyczny jest z pewnością podstawowym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, oraz różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze często zlecają skan określonego obszaru ciała, ponieważ jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Rezonans magnetyczny- co to jest?

MRI jest badaniem pozwalającym na otrzymanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to szczególnie wartościowe badanie, umożliwiające dokładne zobrazowanie badanego obszaru. Należy pamiętać, że jest to badanie bezpieczne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Występuje zjawisko rezonansu, a zadaniem komputera jest przetworzenie danych na trójwymiarowy obraz. MRI można również wykonać z zastosowaniem kontrastu, który po zaaplikowaniu umożliwia precyzyjny obraz i sprawdza się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym ma wysoką wartość diagnostyczną, pozwala zobrazowanie wielu zaburzeń, które w innych badaniach byłyby niewidoczne. Przede wszystkim wykorzystuje się go przy diagnostyce nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych a także wielu innych. Oczywiście nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego organizmu, badanie rezonansem można wykonać poszczególnych części ciała jak np.:

  • badanie głowy,
  • rezonans kręgosłupa,
  • rezonans jamy brzusznej,
  • rezonans całego ciała,
  • MRI kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wypisuje lekarz, a to jaki dokładnie skan zleci zależne jest oczywiście od posiadanych objawów. Rezonans magnetyczny ma istotną wartość również przy diagnostyce tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie bardzo ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a zrobienie wielu innych badań diagnostycznych trwałoby zbyt długo.

Przeciwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

MRI z pewnością należy do badań nieinwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta. Mimo to, istnieją sytuacje, które uniemożliwiają zrobienie skanu. Wykorzystywane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również kilku innych ciał obcych będących w ciele, m.in. aparat ortodontyczny lub śruby. Diagnostyka MRI z wykorzystaniem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, gdyż substancja ta mocno je obciąża. Szczególną ostrożność trzeba zachować w u alergików, ponieważ kontrast może uczulić. Dla osób cierpiących na klaustrofobię takie badanie jest wyjątkowo nieprzyjemne.

Na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Chory układa się na specjalnym stole, który jest wsuwany do urządzenia gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w czasie badania leżeć bez ruchu. Osoba, która wykonuje badanie znajduje się w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z chorym. Zależnie od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa krótko.

Ile kosztuje skan MRI?

Badanie z użyciem MRI jest refundowane przez NFZ, jednakże czas oczekiwania jest bardzo długi. Można również zgłosić się do prywatnej pracowni obrazowej w której znajduje się urządzenie do rezonansu i osobiście zapłacić za badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Wszystko zależy od zakresu badania, cennika danej pracowni diagnostycznej oraz czy wykonane będzie ono przy użyciu kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, natomiast za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W nieprawidłowościach ginekologicznych kieruje się pacjenta na skan miednicy, którego cena wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania prywatnie warto zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najodpowiedniejsze miejsce.