Edukacja

Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego?

Mamy, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy w pełnym wymiarze godzin muszą wybrać dla maluszka dobrą placówkę. Jest to duży stres zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców. Z tego powodu warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla najmłodszych dzieci wybór jest pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi. Jakie są różnice pomiędzy tymi miejscami dla dzieci? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Dla kogo będzie lepszy żłobek, a dla kogo klubik dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są placówkami, których najistotniejszym zadaniem jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Czasami, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam również czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może zostać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po złożeniu podania i wniesieniu opłaty, czas ten może zostać wydłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Czym jest klubik dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je otworzyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Nie można zapomnieć, że wymagania są nieco inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Oczywiście, otwierając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Bardzo ważnym aspektem jest posiadanie odpowiedniego lokalu, który spełnia wymogi sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której nie można zapominać jest wyżywienie dla dzieci. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki dostarcza firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Z tego względu, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymogi dla wybranego obiektu fomułuje inspektor sanitarny. Założenie żłobka albo klubu dziecięcego wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice stojący przed wyborem odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Należy rozważyć, czego oczekują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeśli potrzebna jest opieka przez cały dzień, bo rodzic jest wówczas w pracy, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda problem, kiedy potrzebna jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wtedy warto przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Bywa, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. Wówczas będąc na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli .

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim ma w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a rodzic nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę opiekunowie wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Należy pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, aby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe kryteria przyjęcia sprawiają, że pracują tam osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z innymi dziećmi szybciej się rozwija i umie sobie poradzić z wieloma sytuacjami.