Zdrowie

Czy pozbycie się kamienia nazębnego jest możliwe wyłącznie u dentysty?

Można uznać, że obecnie prawie każdy zetknął się z kwestią kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 90% osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak istotne są okresowe badania jamy ustnej u stomatologa. Należy wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może zapobiec poważniejszym problemom tak jak na przykład paradontoza. Oczywiście część osób jest znacznie bardziej narażona na powstanie osadu niż inni. Ten problem dotyczy szczególnie miłośników kawy, palaczy papierosów oraz osób, które często piją zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena zębów również może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zadaje sobie pytanie – czy można usunąć kamień samodzielnie? Czy wyłączne rozwiązanie to odwiedzenie dentysty?

Dopiero gdy mamy zdrowe zęby możemy zająć się poprawianiem swojego uśmiechu i zafundować sobie licówki.

Pojawianie się kamienia nazębnego – czy można temu przeciwdziałać?

Niemal każdy spotkał się z problemem kamienia nazębnego. Dlatego trzeba zadać sobie na pytanie jak powstaje i czym dokładnie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny to mieszanka bakterii, resztek jedzenia a także soli mineralnych. Zbiera się on zazwyczaj wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego nalotu. Może niszczyć zęby i być powodem powstawania próchnicy. Jest to doskonała pożywka dla bakterii, które powodują stan zapalny dziąseł. Kamień nazębny jest miejscem bytowania bakterii, z tego powodu właściwa higiena jamy ustnej jest tak ważna. Zazwyczaj jednym z objawów zaawansowanego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest także brzydki zapach z ust.

Czy kamień nazębny da się usunąć samodzielnie?

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy i stanu zapalnego dziąseł trzeba koniecznie udać się do dentysty. Jednak w przypadku mniej rozwiniętego osadu można zastosować domowe sposoby. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty masa z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa elementy wymieszane razem efektywnie mogą usuwać nieprzyjemny osad. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Mycie zębów raz w tygodniu octem działa odkażająco oraz posiada właściwości zapobiegające próchnicy. Niewiele osób wie, że do usuwania kamienia nazębnego przydatne mogą się okazać również drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla życia drobnoustrojów. Mówiąc o domowych sposobach leczenia kamienia nazębnego nie można pominąć węgla aktywowanego. Wytwarza się z niego pastę, która oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazuje się też działaniem wybielającym.

Dlaczego trzeba usuwać osad nazębny u lekarza dentysty?

Z pewnością warto próbować pozbyć się kamienia nazębnego domowymi sposobami, zwłaszcza, że nie są one szkodliwe. Mimo wszystko jeśli schorzenie jest bardziej rozwinięte konieczna może być wizyta u lekarza dentysty. Trzeba znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Duży wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest prosty do usunięcia, a czasami pojawia się on w szczelinach niełatwo dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc dentysty i użycie profesjonalnego sprzętu. Warto zaznaczyć, że usuwanie kamienia nazębnego jest ważną profilaktyką schorzeń w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica czy stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z podstawowych usług klinik stomatologicznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Trzeba zastanowić się jak często trzeba przychodzić na leczenie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy polecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Oczywiście trzeba podejść do tego problemu indywidualnie, gdyż część pacjentów ma skłonności do odkładania się kamienia, pomimo starannej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj lekarz dentysta wskazuje na potrzebę przeprowadzenia zabiegu w czasie wizyt stomatologicznych. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu osadu nazębnego, gdyż może on zapobiec wielu problemom w przyszłości.