Zdrowie

Czy masażysta jest wartościowym zawodem? – opinie masażystów

Sektor medyczny nieustannie się rozwija – popyt na absolwentów szkół medycznych jest wysoki. Jednym z bardziej potrzebnych zawodów medycznych jest masażysta. Z tego powodu wielu młodych ludzi wybierających zawód, musi przeanalizować zapotrzebowanie rynku pracy. Osoba wykonująca masaż leczniczy musi posiadać zwód medyczny, gdyż jest to świadczenie zdrowotne.

Żeby zostać technikiem masażystą trzeba ukończyć dwuletnią szkołę medyczną. Tego typu szkoły można znaleźć w większych miastach jak np. Toruń. W czasie edukacji można nauczyć się różnych technik masażu takich jak: leczniczy, klasyczny, sportowy, profilaktyczny oraz kosmetyczny. W jakich miejscach może znaleźć zatrudnienie absolwent tego typu szkoły? Czy zawód masażysty jest wymagający? Ile zarabia masażysta? 

Masaż w Toruniu przyniesie Ci ulgę w bólu kręgosłupa.

Masażysta – czy warto wybrać ten zawód?

Badania rynku pokazują, że od jakiegoś czasu brakuje wykształconych masażystów. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu absolwent nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy. Ilość  pacjentów z problemami układu ruchu, a w szczególności z chorobami kręgosłupa nieustająco rośnie. W chwili obecnej można powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka wiele osób. Odpowiednio zrobiony masaż, przez wykwalifikowanego masażystę może przynieść wytchnienie w bólu, a nawet całkowicie go usunąć. Taka pomoc pacjentom w ich cierpieniach może przynieść dużo satysfakcji z wykonanej pracy. W przypadku wszelkiego typu kontuzji, masaż jest także zalecaną formą terapii, pomagającą dojść do zdrowia. 

Masażysta – czym dokładnie się zajmuje?

Obpowiednio wykształcony technik masażysta musi znać wszelkie rodzaje masaży zarówno lecznicze, jak i relaksacyjne. Musi umieć dopasować on odpowiedni masaż w zależności od problemu, a także innych uwarunkowań pacjenta takich jak ogólny stan zdrowia czy wiek. Zadaniem masażysty jest zwalczanie wszelkiech dolegliwości bólowych oraz pomoc w powrocie do zdrowia po przebytych urazach. Kluczową umiejętnością jest znajomość wad postawy i sposoby korygowania ich. 

W jakich kierunkach może się kształcić masażysta?

Ze względu na wiele różnych sposobów masażu, masażysta może doskonalić się w wybranych. Na pewno każdy z tych masaży w inny sposób oddziałuje na organizm, dlatego opłaca się zgłębiać wiedzę na wybrany temat. Inaczej robi masaże lecznicze, a inaczej te, których głównym zadaniem jest zmniejszenie stresu czy redukcja cellulitu. Masażysta specjalizujący się w masażach rehabilitacyjnych może znaleźć posadę w szpitalach, ośrodkach fizjoterapii oraz w sanatoriach.

Na pewno nie ma przeszkód aby otworzyć swój własny interes. Jeżeli zdecyduje się na ścieżkę kariery masażu odprężającego, wówczas zatrudnienie może otrzymać w gabinetach kosmetycznych, centrach spa, klubach sportowych, siłowniach. Wybór tej ścieżki kariery również pozwala na otwarcie swojego własnego gabinetu. Jeśli chodzi o zarobki w tym zawodzie to z pewnością na największe może liczyć absolwent, który zdecyduje się na otwarcie własnego gabinetu masażu. Jednakże powinien mieć świadomość, że trzeba kupić w np. łóżko do masażu, a także zyskać choć minimum doświadczenia. 

Co mówią o tym zawodzie sami masażyści? 

Dla większości masażystów ta praca jest również ich hobby. Niewątpliwie jest to niełatwa fizycznie praca, wymagająca sporo wysiłku. Jednak jeżeli ktoś kocha to co robi i stale się dokształca – wówczas staje się prawdziwym profesjonalistą. Masażyści również w pewnym względzie są pewnego rodzaju terapeutami – zazwyczaj podczas takiej sesji pacjenci lubią rozmawiać. Na pewno jest to praca dająca dużo satysfakcji, mimo wszystko masażyści zazwyczaj uskarżają się na niemoralne propozycje które składają klienci. Głównym problemem są „pacjenci”, którzy wymagają masażu erotycznego. Na pewno zawsze spotykają się z odmową, ale z pewnością nie jest to przyjemne doświadczenie dla masażysty.

Zawód masażysty jest perspektywiczny. Absolwent szkoły medycznej kształcący się na kierunku technika masażysty z pewnością nie będzie miał najmniejszego kłopotu ze znalezieniem pracy. Nie można zapominać, że jest to trudny fizycznie i psychicznie zawód, w którym trzeba ciągle się kształcić. Dlatego warto, aby osoba, która uda się na ten kierunek lubiła to co robi, wtedy ewentualne trudności nie będą zbyt wielkim problemem.