Zdrowie

Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich schorzeń jamy ustnej należy wybrać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o idealny stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów często zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością należy wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wyjaśnimy dziś różnice między tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich przypadkach warto korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, ale wydaje się, że stosunkowo niewiele osób ma świadomość odnośnie tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z jednego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Warto wiedzieć, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego stomatologa. W zakres jego oferty wchodzi między innymi pozbywanie się zębów mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków w zębach, jak również implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również fachowcem, do którego należy wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) na pewno będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający ogromnych kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.