Zdrowie

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które wykazuje wiele różnorakich dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy często zleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o najbardziej istotnych zasadach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zalecenia są bardzo proste, ale nie można ich bagatelizować. Przede wszystkim należy otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które miało miejsce w ostatnim czasie. Nie należy spożywać jakichkolwiek posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że ma miejsce podczas znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zasad, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny gdańsk odbędzie się bez zarzutów, a wyniki będą rzetelne i obiektywne. 

Przeciwwskazania

Istnieje także kilka przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, kiedy pacjent posiada rozrusznik serca lub w jego ciele znajduje się odłamek metalu lub innego rodzaju ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na rezonansie w takim stanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach również nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozwagę oraz dbanie o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, chociaż jest to z pewnością sprawa do przedyskutowania z lekarzem.