Motoryzacja

Czy do diesla można zamontować gaz?

Podczas kryzysu właściciele samochodów chcą rozwiązań tanich i efektywnych. Zastanawiają się, czy w jednostce diesla przyda się paliwo gazowe. Pisząc się na taką zmianę, należy wziąć pod uwagę pozytywy. One zaś bywają niższe od spodziewanych.

Paliwo gazowe w dieslu

Użycie paliwa gazowego w jednostce wysokoprężnej nie jest nowością. Australijczycy od kilku dekad znają tę technologię w samochodach roboczych. To rozwiązanie sprawdza się najskuteczniej w podobnych urządzeniach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla kusi zatem zwłaszcza przedsiębiorstwa mające ciężarówki albo autobusy.W samochodach osobowych odznaczających się niskim przebiegiem gaz zamontowany w dieslu procentuje dość opornie. 

Trzy rodzaje zasilania gazowego dla diesla

Zastosowanie w silniku wysokoprężnym instalacji gazowej właściwie w żadnym wypadku nie oznacza działania silnika jedynie na gazie ziemnym. Wprawdzie istnieje taka możliwość, sugerowana przez tzw. system mono fuel, ale bywa ona związana z koniecznością przerobienia całej jednostki.

Drugie rozwiązanie to program dwa paliwa: wewnątrz komory spalania wpuszcza się ropę oraz gaz. Podczas takiej instalacji niezbędne okazuje się wyposażenie w nowe oprogramowanie komputera, nadzorującego działanie silnika. 

Ostatnia opcja, znana jako diesel gaz, odznacza się niższymi kosztami, przez co bywa dostępna dla większości kierowców. Gaz zajmuje tu najwyżej trzydzieści procent mieszanki paliwowej – silnik nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.